Olivier Awards 2020 – Full Winners List

The winners of the Olivier Awards 2020 have been announced in a special ceremony hosted by Jason Manford at the London Palladium. & Juliet and Dear Evan Hansen were the big winners on the night.

Sam Tutty Dear Evan Hansen
Sam Tutty in Dear Evan Hansen

The Olivier Awards 2020 were held last night in a special ceremony that was delayed due to the COVID-19 pandemic.  The awards were hosted by Jason Manford at the London Palladium and featured performances from Miriam Teak Lee, Sharon D Clarke and Sam Tutty.

New musicals, & Juliet and Dear Evan Hansen were awarded three awards each. Andrew Scott won Best New Actor for his performance in Present Laughter at the Old Vic commenting that humour is “something that’s helped us all survive in the past couple of months during this really arduous time”.

Whilst the awards highlighted the new talents in the British theatre, it also saw wins by two of our most consistent and admired artists. Sharon D Clarke’s award for Best Actress for her performance in Death Of A Salesman joins her awards for previous wins as Supporting Actress in 2014 and Best Actress in a Musical in 2019 for Caroline, Or Change. In her acceptance speech, Sharon commented “We must know our worth in this industry, and what our incredible industry brings not only to the coffers but to the soul of our nation. Keep the faith people. We will be back.”

The night saw Sir Matthew Bourne break shatter Olivier Awards records with his win for Mary Poppins (co-awarded with Stephen Mear). The award made Sir Matthew the most successful individual in the history of the awards.

Sir Ian McKellen was celebrated with a special award (his seventh Olivier win) for this 80th Birthday Tour which saw him tour theatres across the UK raising much-needed funds for theatres across the country.

Julian Bird, the executive producer of the Olivier Awards and chief executive of the Society of London Theatre, said: “This is not how we had originally planned to celebrate this year’s outstanding Olivier nominees, but like so many others we have adapted to these challenging times. I am thrilled that we have been able to safely pull together this programme that will hopefully engage and inspire audiences at home while reminding them of the talent and vibrancy within our theatre industry.”

You can watch the Olivier Awards 2020 in full here

OLIVIER AWARDS 2020  – THE FULL WINNERS LIST

OLIVIER AWARDS 2020 – SPECIAL AWARDS
Sir Ian McKellen
Don  Black

Best new play           
A Very Expensive Poison at The Old Vic
The Doctor at Almeida Theatre
Leopoldstadt at Wyndham’s Theatre London – WINNER
The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman

Best new musical  
& Juliet at Shaftesbury Theatre
Amélie The Musical at The Other Palace
Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre – WINNER
Waitress at Adelphi Theatre

Best actor         
Toby Jones for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre
James McAvoy for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Wendell Pierce for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Andrew Scott for Present Laughter at The Old Vic – WINNER

Best actress
Hayley Atwell for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Sharon D. Clarke for Death Of A Salesman at Piccadilly Theatre – WINNER
Juliet Stevenson for The Doctor at Almeida Theatre
Phoebe Waller-Bridge for Fleabag at Wyndham’s Theatre

Best actor in a musical     
Andy Nyman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Charlie Stemp for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Sam Tutty for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre – WINNER
Jac Yarrow for Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium

Best actress in a musical
Audrey Brisson for Amélie The Musical at The Other Palace
Judy Kuhn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Miriam-Teak Lee for & Juliet at Shaftesbury Theatre – WINNER
Zizi Strallen for Mary Poppins at Prince Edward Theatre

Best actor in a supporting role
Arinzé Kene for Death Of A Salesman at Young Vic
Colin Morgan for All My Sons at The Old Vic
Adrian Scarborough for Leopoldstadt at Wyndham’s Theatre – WINNER
Reece Shearsmith for A Very Expensive Poison at The Old Vic

Best actress in a supporting role
Michele Austin for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Sophie Thompson for Present Laughter at The Old Vic
Indira Varma for Present Laughter at The Old Vic – WINNER
Josie Walker for The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman

Best actor in a supporting role in a musical          
David Bedella for & Juliet at Shaftesbury Theatre – WINNER
Stewart Clarke for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Jack Loxton for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Rupert Young for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre

Best actress in a supporting role in a musical
Lucy Anderson for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Petula Clark for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Cassidy Janson for & Juliet at Shaftesbury Theatre – WINNER
Lauren Ward for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre

Best revival              
Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre – WINNER
Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Present Laughter at The Old Vic
Rosmersholm at Duke of York’s Theatre

Best musical revival           
Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre – WINNER
Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Mary Poppins at Prince Edward Theatre

Sir Peter Hall Award for best director
Marianne Elliott and Miranda Cromwell for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre – WINNER
Jamie Lloyd for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Trevor Nunn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Ian Rickson for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre

Best original score or new orchestrations     
& Juliet – New Orchestrations by Bill Sherman and Dominic Fallacaro at Shaftesbury Theatre
Amélie The Musical – Musical Supervisor and Arrangements by Barnaby Race at The Other Palace
Dear Evan Hansen – Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul, Orchestration by Alex Lacamoire at Noël Coward – WINNER
Theatre
Fiddler On The Roof – New Orchestrations by Jason Carr at Playhouse Theatre
Waitress – Music and Lyrics by Sara Bareilles at Adelphi Theatre

Best lighting design        
Neil Austin for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Paule Constable for The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman – WINNER
Howard Hudson for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Bruno Poet for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre

Best sound design
Gregory Clarke for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Emma Laxton for Emilia at Vaudeville Theatre – WINNER
Ben and Max Ringham for ANNA at National Theatre – Dorfman
Ben and Max Ringham for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre

Best costume design      
Hugh Durrant for Goldilocks And The Three Bears at The London Palladium
Jonathan Lipman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Joanna Scotcher for Emilia at Vaudeville Theatre – WINNER
Paloma Young for & Juliet at Shaftesbury Theatre

Best set design      
Bob Crowley for Mary Poppins at Prince Edward Theatre – WINNER
Soutra Gilmour for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Rae Smith for Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Rae Smith for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre

Best theatre choreographer               
Fabian Aloise for Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Matthew Bourne and Stephen Mear for Mary Poppins at Prince Edward Theatre – WINNER
Jerome Robbins and Matt Cole for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Jennifer Weber for & Juliet at Shaftesbury Theatre

Noel Coward award for best entertainment or comedy play
Emilia at Vaudeville Theatre – WINNER
Fleabag at Wyndham’s Theatre
Magic Goes Wrong at Vaudeville Theatre
The Upstart Crow at Gielgud Theatre

Best family show
Mr Gum And The Dancing Bear – The Musical! at National Theatre – Dorfman
Oi Frog & Friends! at Lyric Theatre
To The Moon And Back at Barbican Theatre
The Worst Witch at Vaudeville Theatre -WINNER

Outstanding achievement in an affiliate theatre
Baby Reindeer at Bush Theatre – WINNER
Blues In The Night at Kiln Theatre
Our Lady Of Kibeho at Theatre Royal Stratford East
Seven Methods Of Killing Kylie Jenner at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre
Warheads at Park Theatre

Best new dance production
La Fiesta by Israel Galván at Sadler’s Wells
Ingoma by Mthuthuzeli November for Ballet Black at Royal Opera House – Linbury – WINNER
Theatre
MÁM by Michael Keegan-Dolan for Teaċ Daṁsa at  Sadler’s Wells
Vessel by Damien Jalet & Kohei Nawa at  Sadler’s Wells

Outstanding achievement in dance
Sara Baras for her choreography and performance in Ballet Flamenco – Sombras at Sadler’s Wells – WINNER
Anne Teresa De Keersmaeker for her performance in Mitten Wir Im Leben Sind/Bach6Cellosuiten at Sadler’s Wells
Gisèle Vienne for her choreography of Crowd, presented by Dance Umbrella at Sadler’s Wells

Best new opera production
Berenice at Royal Opera House – Linbury Theatre
Billy Budd at Royal Opera House
Hansel And Gretel at Regent’s Park Open Air Theatre – WINNER
Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford East

Outstanding achievement in opera
Jette Parker Young Artists for their performances in Berenice, Death In Venice and Phaedra at Royal Opera House
The Children’s Ensemble for their performance in Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford -WINNER
East
Martyn Brabbins and James Henshaw for their conducting of The Mask Of Orpheus for English National Opera at London Coliseum

Join our Mailing List to be kept updated with theatre news.

Share via
Send this to a friend