Olivier Awards 2020 Nominations Announced

The nominations for the Olivier Awards 2020 have been announced this morning with & Juliet receiving nine nominations. The Olivier Awards are being held at the Royal Albert Hall on 5 April 2020.

Gavin Creel and Alexia McIntosh announced the nominations for the Olivier Awards 2020 this morning with & Juliet leading the musical theatre nominations ahead of the awards ceremony on the 5 April.

New jukebox musical & Juliet based on the hits of Max Martin received 9 nominations including Best New Musical, Best Actress in a Musical, Best Set Design and Best Costume Design.

& Juliet review Shaftesbury Theatre
Miriam Teak Lee and Company of & Juliet. Photo: Johan Persson

Trevor Nunn's revival of Fiddler On The Roof which originated at the Menier Chocolate Factory before transferring to the Playhouse Theatre received 8 nominations, whilst Broadway hit musical Dear Evan Hansen received 7 nominations including Best Actor in a musical for its 21 year-old leading man Sam Tutty. Cameron Mackintosh's revival of Mary Poppins received 6 nominations and saw Sir Matthew Bourne nomination again (he received a Special Recognition Award last year).

Death Of A Salesman Piccadilly Theatre Olivier Awards 2020
Sharon D Clarke (Linda) and Wendell Pierce (Willy Loman) in Death Of A Salesman. Photo: Brinkhoff Mogenberg

The highly acclaimed Young Vic production of Arthur Miller's Death Of A Salesman saw Sharon D Clarke, and Arinzé Kene nominated for 5 awards, alongside Rosersmholm which saw Hayley Atwell nominated for Best Actress.

Classic plays Uncle Vanya, Present Laughter and Cyrano De Bergerac received 4 nominations each.

Lucy Preeble's A Very Expensive Poison, and Tom Stoppard's Leopoldstadt were both nominated for Best New Play.

Mary Poppins
Petula Clark as the Bird Woman. Photo: Johan Persson

Congratulations too to Petula Clarke for her Best Supporting Actress nomination as the Bird Lady in Mary Poppins at the Prince Edward Theatre.

Julian Bird – Chief Executive of the Society Of London Theatre said ‘2020’s nominations demonstrate the range of productions, talent and enterprise on our stages over the last year, with a mix of breadth and diversity that showcases the modern British theatre landscape. We look forward to celebrating all this incredible, world-leading talent on Sunday 5 April.’

OLIVIER AWARDS 2020 NOMINATIONS IN FULL

Best new play           
A Very Expensive Poison at The Old Vic
The Doctor at Almeida Theatre
Leopoldstadt at Wyndham’s Theatre London
The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman

Best new musical  
& Juliet at Shaftesbury Theatre
Amélie The Musical at The Other Palace
Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Waitress at Adelphi Theatre

Best actor         
Toby Jones for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre
James McAvoy for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Wendell Pierce for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Andrew Scott for Present Laughter at The Old Vic

Best actress
Hayley Atwell for Rosmersholm at Duke of York's Theatre
Sharon D. Clarke for Death Of A Salesman at Piccadilly Theatre
Juliet Stevenson for The Doctor at Almeida Theatre
Phoebe Waller-Bridge for Fleabag at Wyndham’s Theatre

Best actor in a musical     
Andy Nyman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Charlie Stemp for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Sam Tutty for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Jac Yarrow for Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium

Best actress in a musical
Audrey Brisson for Amélie The Musical at The Other Palace
Judy Kuhn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Miriam-Teak Lee for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Zizi Strallen for Mary Poppins at Prince Edward Theatre

Best actor in a supporting role
Arinzé Kene for Death Of A Salesman at Young Vic
Colin Morgan for All My Sons at The Old Vic
Adrian Scarborough for Leopoldstadt at Wyndham’s Theatre
Reece Shearsmith for A Very Expensive Poison at The Old Vic

Best actress in a supporting role
Michele Austin for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Sophie Thompson for Present Laughter at The Old Vic
Indira Varma for Present Laughter at The Old Vic
Josie Walker for
The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman

Best actor in a supporting role in a musical          
David Bedella for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Stewart Clarke for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Jack Loxton for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Rupert Young for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre

Best actress in a supporting role in a musical
Lucy Anderson for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Petula Clark for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Cassidy Janson for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Lauren Ward for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre

Best revival              
Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Present Laughter at The Old Vic
Rosmersholm at Duke of York's Theatre

Best musical revival           
Evita at Regent's Park Open Air Theatre
Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Mary Poppins at Prince Edward Theatre

Sir Peter Hall award for best director
Marianne Elliott and Miranda Cromwell for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre
Jamie Lloyd for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre
Trevor Nunn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Ian Rickson for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre

Best original score or new orchestrations     
& Juliet – New Orchestrations by Bill Sherman and Dominic Fallacaro at Shaftesbury Theatre
Amélie The Musical – Musical Supervisor and Arrangements by Barnaby Race at The Other Palace
Dear Evan Hansen – Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul, Orchestration by Alex Lacamoire at Noël Coward
Theatre
Fiddler On The Roof – New Orchestrations by Jason Carr at Playhouse Theatre
Waitress – Music and Lyrics by Sara Bareilles at Adelphi Theatre

Best lighting design        
Neil Austin for Rosmersholm at Duke of York's Theatre
Paule Constable for The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman
Howard Hudson for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Bruno Poet for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre

Best sound design
Gregory Clarke for Rosmersholm at Duke of York's Theatre
Emma Laxton for Emilia at Vaudeville Theatre
Ben and Max Ringham for ANNA at National Theatre – Dorfman
Ben and Max Ringham for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre

Best costume design      
Hugh Durrant for Goldilocks And The Three Bears at The London Palladium
Jonathan Lipman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Joanna Scotcher for Emilia at Vaudeville Theatre
Paloma Young for & Juliet at Shaftesbury Theatre

Best set design      
Bob Crowley for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Soutra Gilmour for & Juliet at Shaftesbury Theatre
Rae Smith for Rosmersholm at Duke of York's Theatre
Rae Smith for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre

Best theatre choreographer               
Fabian Aloise for Evita at Regent's Park Open Air Theatre
Matthew Bourne and Stephen Mear for Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Jerome Robbins and Matt Cole for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre
Jennifer Weber for & Juliet at Shaftesbury Theatre

Noel Coward award for best entertainment or comedy play
Emilia at Vaudeville Theatre
Fleabag at Wyndham’s Theatre
Magic Goes Wrong at Vaudeville Theatre
The Upstart Crow at Gielgud Theatre

Best family show
Mr Gum And The Dancing Bear – The Musical! at National Theatre – Dorfman
Oi Frog & Friends! at Lyric Theatre
To The Moon And Back at Barbican Theatre
The Worst Witch at Vaudeville Theatre

Outstanding achievement in an affiliate theatre
Baby Reindeer at Bush Theatre
Blues In The Night at Kiln Theatre
Our Lady Of Kibeho at Theatre Royal Stratford East
Seven Methods Of Killing Kylie Jenner at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre
Warheads at Park Theatre

Best new dance production
La Fiesta by Israel Galván at Sadler’s Wells
Ingoma by Mthuthuzeli November for Ballet Black at Royal Opera House – Linbury Theatre
MÁM by Michael Keegan-Dolan for Teaċ Daṁsa at  Sadler’s Wells
Vessel by Damien Jalet & Kohei Nawa at  Sadler’s Wells

Outstanding achievement in dance
Sara Baras for her choreography and performance in Ballet Flamenco – Sombras at Sadler’s Wells
Anne Teresa De Keersmaeker for her performance in Mitten Wir Im Leben Sind/Bach6Cellosuiten at Sadler’s Wells
Gisèle Vienne for her choreography of Crowd, presented by Dance Umbrella at Sadler’s Wells

Best new opera production
Berenice at Royal Opera House – Linbury Theatre
Billy Budd at Royal Opera House
Hansel And Gretel at Regent's Park Open Air Theatre
Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford East

Outstanding achievement in opera
Jette Parker Young Artists for their performances in Berenice, Death In Venice and Phaedra at Royal Opera House
The Children’s Ensemble for their performance in Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford East
Martyn Brabbins and James Henshaw for their conducting of The Mask Of Orpheus for English National Opera at London Coliseum

Olivier Awards 2020

Share via
Share via
Send this to a friend