Olivier Awards 2019 – Nominations announced

Nominations have been announced for the Olivier Awards 2019 which are to be held on 7 April at the Royal Albert Hall.

Olivier Award Nominations 2019

Nominations for The Olivier Awards 2019 were announced today by last year’s winners, Sheila Atim and Giles Terera.

New musical Come From Away and a gender-swapped revival of Company led the 2019 nominations with nine nominations each, closely followed by the epic staging of The Inheritance which transferred to the Noel Coward Theatre from the Young Vic with eight nominations.

The National Theatre has four productions – The Lehman Trilogy, Home, I’m Darling, Nine Night and Antony and Cleopatra including in the nominations.

This year’s ceremony will be hosted by Jason Manford at the Royal Albert Hall on 7 April 2019.

OLIVIER AWARD NOMINATIONS 2019

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Jonathan Bailey – Company
Clive Carter – Come From Away
Richard Fleeshman – Company
Robert Hands – Come From Away

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Patti LuPoneCompany
Ruthie Ann Miles – The King and I
The Queens from Six (Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O’Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel
Rachel TuckerCome From Away

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC

Come From Away – Phoenix Theatre
Fun Home – Young Vic
The Inheritance – Young Vic / Noel Coward Theatre
A Monster Calls – The Old Vic
Six – Arts Theatre

BEST NEW DANCE PRODUCTIONS

16+A Room/Solo, Echo/Bill – Ballet British Columbia – Sadler’s Wells
Blkdog Botis Seva – Sadler’s Wells
Playlist (Track 1,2) William Forsythe for English National Ballet – Sadler’s Wells
The Unknown Soldier – Alastair Marriott for the Royal Ballet – Royal Opera House

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Akram Khan for his performance in Xenos – Sadler’s Wells
John Macfarlane for his design of Swan Lake – Royal Opera House
Dimitris Papaioannou for his choreography of The Great Tamer – Sadler’s Wells

BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY

A Monster Calls – Old Vic
Snow White – London Palladium
Songs for Nobodies – Ambassadors Theatre
The Wider Earth – Jerwood Gallery, National History Museum

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

Kelly Devine – Come From Away – Phoenix Theatre
Christopher Gattelli – The King and I – London Palladium
Carrie-Anne Ingrouille – Six – Arts Theatre
Liam Steele – Company – Gielgud Theatre

BEST MUSICAL REVIVAL

Caroline, Or Change – Playhouse Theatre
Company – Gielgud Theatre
The King and I, London Palladium

BEST ACTOR IN A MUSICAL

Marc Antolin – Little Shop Of Horrors – Regent’s Park Open Air Theatre
Kobna Holdbrook-Smith – Tina The Tina Turner Musical – Aldwych Theatre
Zubin Varla – Fun Home – Young Vic
Ken Watanabe – The King and I – London Palladium

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

Sharon D.Clarke – Caroline Or Change – Playhouse Theatre
Rosalee Craig – Company – Gielgud Theatre
Kelli O’Hara – The King and I – London Palladium
Adrienne Warren – Tina The Tina Turner Musical – Aldwych Theatre

BEST REVIVAL

King Lear – Duke Of York’s Theatre
The Lieutenant Of Inishmore – Noel Coward Theatre
The Price – Wyndham’s Theatre
Summer and Smoke – Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

BEST NEW COMEDY

Home I’m Darling – National Theatre Dorfman and Duke Of York’s Theatre
Nine Night – National Theatre Dorfman and Trafalgar Studios 1
Quiz – Noel Coward Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AFFILIATE THEATRE

Moe Bar-El for his performance in Every Day I Make Greatness Happen – Hampstead Theatre Downstairs
Flesh and Bone – Soho Theatre
Jonathan Hyde – Gently Down The Stream – Park Theatre
The Phlebotomist – Hampstead Theatre Downstairs
Athena Stevens – Schism – Park Theatre

BEST LIGHTING DESIGN

Neil CompanyCompany – Gielgud Theatre
Howell BinkleyCome From Away – Phoenix Theatre
Jon Clarke – The Inheritance – Young Vic and Noel Coward Theatre
Lee Curran – Summer and Smoke – Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

BEST SOUND DESIGN

Paul Arditti and Christopher Reid – The Inheritance – Young Vic and Noel Coward Theatre
Mike Beer – A Monster Calls – The Old Vic
Carolyn Downing – Summer and Smoke – Almeida Theatre and Duke Of Yorks Theatre
Gareth OwenCome From Away – Phoenix Theatre
Nick PowellThe Lehman Trilogy – National Theatre Lyttelton

BEST COSTUME DESIGN

Fly Davis – Caroline, Or Change – Playhouse Theatre
Anna FleischleHome, I’m Darling – National Theatre Dorfman and Duke Of York’s Theatre
Gabriella SladeSix – Arts Theatre
Catherine Zuber – The King and I – London Palladium

BEST SET DESIGN

Bunny ChristieCompany – Gielgud Theatre
Bob Crowley – The Inheritance – Young Vic and Noel Coward Theatre
Es DevlinThe Lehman Trilogy – National Theatre Lyttelton
Anna FleischleHome, I’m Darling – National Theatre and Duke Of York’s Theatre

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Keir Charles – Quiz – Noel Coward Theatre
Adam Gillen – Killer Joe – Trafalgar Studios 1
Adrian LukisThe Price – Wyndham’s Theatre
Malcolm Sinclair – Pressure – Ambassadors Theatre
Chris Walley – The Lieutenant Of Inishmore – Noel Coward Theatre

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Susan BrownHome, I’m Darling – National Theatre Dorfman and Duke of York’s Theatre
Monica DolanAll About Eve – Noel Coward Theatre
Cecilia Noble – Nine Night – National Theatre Dorfman and Trafalgar Studios
Vanessa Redgrave – The Inheritance – Young Vic and Noel Coward Theatre

BEST NEW OPERA PRODUCTION

Katya Kabanova – Royal Opera House
Lessons in Love and Violence – Royal Opera House
The Turn Of The Screw – Regent’s Park Open Air Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

David Butt Philip and Roderick Wiliams – War Requiem – London Coliseum
The English National Opera Chorus – Paul Bunyon – Wilton’s Music Hall
Andris Nelsons for his conducting of Lohengrin – Royal Opera House
The ensemble of Pogy and Bess – London Coliseum

BEST ACTOR

Adam Godley, Ben Miles and Simon Russell BealeThe Lehman Trilogy – National Theatre Lyttelton
Arinze Kene – Misty – Trafalgar Studios 1
Ian McKellen – King Lear – Duke Of York’s Theatre
Kyle Soller – The Inheritance – Young Vic and Noel Coward Theatre
David SuchetThe Price – Wyndham’s Theatre

BEST ACTRESS

Gillian AndersonAll About Eve – Noel Coward Theatre
Eileen Atkins – The Height Of The Storm – Wynham’s Theatre
Patsy Ferran – Summer and Smoke – Almeida Theatre and Duke Of York’s Theatre
Sophie Okonedo – Antony and Cleopatra – National Theatre Olivier
Katherine ParkinsonHome, I’m Darling – National Theatre Dorfman and Duke Of York’s Theatre

BEST DIRECTOR

Christopher AshleyCome From Away – Phoenix Theatre
Stephen Daldry – The Inheritance – Young Vic Theatre and Noel Coward Theatre
Marianne ElliottCompany – Gielgud Theatre
Rebecca Frecknall – Summer and Smoke – Almeida Theatre and Duke Of York’s Theatre
Sam MendesThe Lehman Trilogy – National Theatre Lyttelton

BEST NEW PLAY

The Inheritance – Young Vic Theatre and Noel Coward Theatre
The Lehman Trilogy – National Theatre Lyttelton
Misty – Trafalgar Studios 1
Sweat – Donmar Warehouse

BEST NEW MUSICAL

Come From Away – Phoenix Theatre
Fun Home – Young Vic Theatre
Six – Arts Theatre
Tina The Tina Turner Musical – Aldwych Theatre

BOOK TICKETS TO GREAT WEST END SHOWS

Send this to a friend