Olivier Awards 2018 – The Winners

The Olivier Awards 2018 were held last night at the Royal Albert Hall with Hamilton and The Ferryman amongst the nights biggest winners.

Hamilton London production photos

Jamael Westman as Alexander Hamilton with the West End cast of Hamilton

Lin-Manuel Miranda’s Hamilton was the big winner at last night’s Olivier Awards picking up not only the coveted award for Best New Musical, but also Best Actor in a Musical (Giles Terera), Best Supporting Actor In A Musical (Michael Jibson), Best Lighting Design, Best Sound Design, Best New Musical, Best Choreography and Outstanding Achievement in Music.

Jez Butterworth’s play The Ferryman won Best New Play, Best Director for Sam Mendes alongside the award for Best Actress in a Play (Laura Donnelly).

Bryan Cranston was awarded Best Actor in a Play for his role on Network at the National Theatre. Bertie Carvel won Best Supporting Actor in a Play for James Graham’s Ink, which is now playing at the Gielgud Theatre before transferring to Broadway. James Graham’s Labour Of Love picked up the award for Best New Comedy.

Alongside Bryan Cranston’s win, The National Theatre’s productions won five awards including Best Supporting Actress (Denise Gough), Best Costume Design (Follies – Vicki Mortimer), Best Musical Revival – Follies, and best Play Revival – Angels in America.

The Girl From The North Country’s Sheila Atim and Shirley Henderson both won awards for their performances. The musical which opened at the Old Vic is now playing at the Noel Coward Theatre.

The full list of last night’s winners included:-

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

WINNER: Michael Jibson for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Ross Noble for Young Frankenstein at Garrick Theatre
Jason Pennycooke for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Cleve September for Hamilton at Victoria Palace Theatre

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

WINNER: Sheila Atim for Girl From The North Country at The Old Vic
Tracie Bennett for Follies at National Theatre – Olivier
Rachel John for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Lesley Joseph for Young Frankenstein at Garrick Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC

Everybody’s Talking About Jamie – Music and Orchestrations by Dan Gillespie Sells, his debut as a musical theatre composer and orchestrator at Apollo Theatre
Follies – The Orchestra, under the Music Supervision of Nicholas Skilbeck and Music Director Nigel Lilley at National Theatre – Olivier
Girl From The North Country – Music & Lyrics by Bob Dylan, Original Orchestrations & Arrangements by Simon Hale at The Old Vic
WINNER: Hamilton – Composer-lyricist Lin-Manuel Miranda at Victoria Palace Theatre

BEST NEW DANCE PRODUCTION

WINNER: Flight Pattern by Crystal Pite at Royal Opera House
Goat by Ben Duke for Rambert Dance Company at Sadler’s Wells
Grand Finale by Hofesh Shechter at Sadler’s Wells
Tree Of Codes by Wayne McGregor and The Paris Opera Ballet at Sadler’s Wells

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Rocío Molina for pushing the boundary of flamenco in Fallen From Heaven (Caída Del Cielo) at Barbican Theatre
WINNER: Francesca Velicu for her performance in English National Ballet’s production of Pina Bausch’s Le Sacre Du Printemps at Sadler’s Wells
Zenaida Yanowsky for her performance in Liam Scarlett’s Symphonic Dances at
Royal Opera House

BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY

David Walliams’ Gangsta Granny at Garrick Theatre
Derren Brown: Underground at Playhouse Theatre
WINNER: Dick Whittington at London Palladium
Five Guys Named Moe at Marble Arch Theatre

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

WINNER: Andy Blankenbuehler for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Bill Deamer for Follies at National Theatre – Olivier
Kate Prince for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Randy Skinner for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Christopher Wheeldon for An American In Paris at Dominion Theatre

MAGIC RADIO BEST MUSICAL REVIVAL
42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
WINNER: Follies at National Theatre – Olivier
On The Town at Regent’s Park Open Air Theatre

BEST ACTOR IN A MUSICAL

Ciarán Hinds for Girl From The North Country at The Old Vic
John McCrea for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
WINNER: Giles Terera for Hamilton  at Victoria Palace Theatre
Jamael Westman for Hamilton at Victoria Palace Theatre

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

Janie Dee for Follies at National Theatre – Olivier
WINNER: Shirley Henderson for Girl From The North Country at The Old Vic
Imelda Staunton for Follies at National Theatre – Olivier
Josie Walker for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre

BEST REVIVAL

WINNER: Angels In America at National Theatre – Lyttelton
Hamlet at Almeida Theatre
Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre
Witness For The Prosecution at London County Hall

BEST NEW COMEDY

Dry Powder at Hampstead Theatre
WINNER: Labour Of Love at Noël Coward Theatre
Mischief Movie Night at Arts Theatre
The Miser at Garrick Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AFFILIATE THEATRE

The B*easts at Bush Theatre
WINNER: Killology at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre
The Red Lion at Trafalgar Studios 2
The Revlon Girl at Park Theatre

WHITE LIGHT AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN

WINNER: Howell Binkley for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Paule Constable for Angels In America at National Theatre – Lyttelton
Paule Constable for Follies at National Theatre – Olivier
Jan Versweyveld for Network at National Theatre – Lyttelton

BEST SOUND DESIGN

Tom Gibbons for Hamlet at Almeida Theatre
Gareth Owen for Bat Out Of Hell The Musical at London Coliseum
Eric Sleichim for Network at National Theatre – Lyttelton
WINNER: Nevin Steinberg for Hamilton at Victoria Palace Theatre

BEST COSTUME DESIGN

Hugh Durrant for Dick Whittington at London Palladium
Roger Kirk for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
WINNER: Vicki Mortimer for Follies at National Theatre – Olivier
Paul Tazewell for Hamilton at Victoria Palace Theatre

BLUE-I THEATRE TECHNOLOGY AWARD FOR BEST SET DESIGN

Bunny Christie for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
WINNER: Bob Crowley and 59 Productions for An American In Paris at Dominion Theatre
Rob Howell for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Vicki Mortimer for Follies at National Theatre – Olivier

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
WINNER: Bertie Carvel for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
John Hodgkinson for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
James McArdle for Angels In America at National Theatre – Lyttelton
Peter Polycarpou for Oslo at Harold Pinter Theatre

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Bríd Brennan for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
WINNER: Denise Gough for Angels In America at National Theatre – Lyttelton
Dearbhla Molloy for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Imogen Poots for Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

BEST NEW OPERA PRODUCTION

La Bohème at Trafalgar Studios 2
The Exterminating Angel at Royal Opera House
WINNER: Semiramide at Royal Opera House

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

Paul Brown for his set and costume designs for Iolanthe at London Coliseum
WINNER: Joyce DiDonato and Daniela Barcellona for their performances in Semiramide at Royal Opera House
Roderick Williams for his performance in The Royal Opera’s The Return Of Ulysses at the Roundhouse

BEST ACTOR

Paddy Considine for The Ferryman  at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
WINNER: Bryan Cranston for Network at National Theatre – Lyttelton
Andrew Garfield for Angels In America at National Theatre – Lyttelton
Andrew Scott for Hamlet at Almeida Theatre

BEST ACTRESS

WINNER: Laura Donnelly for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Lesley Manville for Long Day’s Journey Into Night at Wyndham’s Theatre
Audra McDonald for Lady Day At Emerson’s Bar & Grill at Wyndham’s Theatre
Imelda Staunton for Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

BEST DIRECTOR

Dominic Cooke for Follies at National Theatre – Olivier
Marianne Elliott for Angels In America  at National Theatre – Lyttelton
Rupert Goold for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Thomas Kail for Hamilton at Victoria Palace Theatre
WINNER: Sam Mendes for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

AMERICAN AIRLINES BEST NEW PLAY

WINNER: The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Network at National Theatre – Lyttelton
Oslo at Harold Pinter Theatre

MASTERCARD BEST NEW MUSICAL

An American In Paris at Dominion Theatre
Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Girl From The North Country at The Old Vic
WINNER: Hamilton at Victoria Palace Theatre
Young Frankenstein at Garrick Theatre